Av og til blir jeg litt uoppfinnsom når jeg skal flette inn grønnsaker i hverdagsmiddagene. Det ender ofte opp med kokte, dampede eller råkostsalat med mange av de samme grønnsakene. Da kom jeg på at jeg kunne lage denne gode, gamle slageren!
For hva er vel bedre med grønnsaker kokt i en god og forholdsvis sunn saus! Massevis av smak som metter små og store mager!

Kyllingfrikassé med rotgrønnsaker
siljesandberg Av og til blir jeg litt uoppfinnsom når jeg skal flette inn grønnsaker i hverdagsmiddagene. Det ender ofte opp med kokte, dampede… Mat Kyllingfrikassé med rotgrønnsaker European PrintIngredienser
- 600g kyllingfilet
- 3-4 gulrøtter
- 1/2 purre
- 1 middels stor sellerirot
- 1 persillerot
- Poteter
- SAUS
- 1,2 L vann tilsatt 1-2 hønse/grønnsaksbuljong
- 3 ss smør
- 3 ss hvetemel
- 2 dl melk
- 1-2 ss sennep (jeg bruker dijon)
- litt hakket gressløk eller andre urter som persille.
- salt og pepper (gjerne litt muskat om du har det)
Slik gjør du det
Sett over en kjele med poteter i lettsaltet vann. Mens potetene koker kan du vaske og kutte gulrot og purre i skiver og sellerirot og persillerot i passe store terninger. Kutt kyllingfilet i biter på ca 3x3 cm på en separat fjøl.
Kok opp vannet med buljong og ha i grønnsakene. La de koke til de er møre. Det tar 4-6 minutter avhengig av hvor store biter du har kuttet. Smak underveis og fisk ut noen biter for å sjekke at de er møre og gode! Sil ut grønnsakene og ta vare på vannet du har kokt de i, den trenger du senere! Kjøl ned grønnsakene i kaldt vann for å stoppe kokeprosessen.
Legg i kyllingbitene i kraften fra grønnsakene. La dem trekke rett under kokepunktet i ca 5 minutter. Ta ut kjøttet.
Smelt smør i en kjele og rør inn hvetemel. Spe med halvparten av buljongen og visp godt for å få ut eventuelle melklumper mens det koker opp. Tilsett resten av buljongen og melk. Kok opp og la sausen koke et par minutter. Smak til med salt, pepper, muskat og sennep.
Tilsett kyllingbiter og grønnsaker og la det hele bli gjennomvarmt.
Server rykende varm med kokte poteter.
Psst! Dette er nydelig som restemat, så kanskje du skal lage litt ekstra mye, så har du til lunch eller middag dagen etter?
Tips
Varier gjerne grønnsakene! Erter, løk, asparges, bønner eller sukkererter er også gode smaker å ha i! Har du en fløteskvett kan du godt erstatte dette med melken. Ønsker du litt mer smak i sausen kan du tilsette litt vineddik 1-2 ss i kraften fra start. Ønsker du en mildere saus kan du bruke mindre sennep eller kutte den helt ut!