Dette er en rett du kan servere som en lett lunch om du får venninner på besøk, eller som en forrett til et asiatisk måltid. I tillegg er det er perfekt forrett fordi den krever veldig lite jobb på kjøkkenet, slik at du kan være med gjestene dine.
Disse kamskjellene serverte jeg med en spiresalat og koriander.
Trikset for å få perfekt stekte kamskjell er å steke de på høy varme i 1 minutt på hver side. Da får du en rå kjerne. Vil du mot formodning ha de gjennomstekt steker du de i ca 2 minutter på hver side. Men pass på, ingenting er kjedeligere enn kamskjell med viskelærkonsistens. Det vil ingen ha..
Kamskjell er også ypperlig til oppskriften min på pasta al limone. Oppskriften på det finner du her. Da steker jeg de på samme måte som beskrevet under, men bruker i tillegg smør og fersk estragon i panna. Prøv det, det smaker magisk!
Tørk kamskjellene med papir. Krydre med salt og pepper.
Varm opp 2 ss olje i en panne på høy varme. Legg kamskjellene i panna og stek til de har fått stekeskorpe, ca 1-1 1/2 minutter på hver side. Snu og stek på den andre siden.
Ta kamskjellene ut av panna og legg de på en tallerken med papir.
Tilsett finhakket hvitløk og revet ingefær i pannen og stek på middels varme i ca 30 sekunder. Tilsett appelsinjuice, appelsinskall, soyasaus og brunt sukker og sriracha. Kok opp blandingen og kok til væsken er redusert til det halve og blir sirupaktig, ca 1-2 minutter.
Ha spiremixen på et fat, fordel kamskjellene utover. Hell sausen over kamskjellene og topp med koriander og chili. Press over litt limejuice ved servering.
Tips
Denne sausen passer også fint til pannestekt torsk, scampi og laks!