Jeg bruker parmesan til alt mulig. Det er en ingrediens jeg føler meg naken, om jeg ikke har i kjøleskapet.Og cæsarsalat er en av rettene hvor jeg virkelig syns parmesanen får skinne. Hjertesalat og parmesan harmonerer på en helt egen måte og komplementerer hverandre godt.
Her har jeg laget en cæsarsalat hvor du lager basen med dressing og salat, og kan servere resten ved siden av. Dermed passer det fint om du har glutenallergikere eller vegetarianere på besøk. Eller.. Pesceterianere. Det er jo ansjos i dressingen! Det er også en ypperlig måte å la folk få lage den salaten de selv liker best. Noen vil ha mye kjøtt, andre liker salaten og krutongene best!
Kyllingen har jeg valgt å marinere i en deilig marinade med sitronskall, tørkede urter og olivenolje. HALLO! Det ble så sommerlig og godt! Grunnen til at jeg bruker sitronskall og ikke saften til marinaden er fordi sitronsaft ofte kan gi litt bitter smak på kjøttet, og en mer læraktig konsistens. Men denne marinaden med sitronskall gir en nesten blomsteraktig tone i tillegg til urtene. DIGG!
Og du.. ikke la deg skremme av ansjos i dressingen. Det kan godt tenkes du ikke liker ansjos rent, men det gir en sødme binder hele dressingen sammen. Så hva venter du på?
Legg kyllingbrystene i en brødpose og bruk en kjøtthammer eller en tresleiv og slå løs på brystene til de får lik tykkelse over hele. Dette gjør de mørere og jevnere til stekingen. Finhakk hvitløk, og vask sitronen og bruk en zester eller microplane til å rive sitronskall. Bland sammen de andre ingrediensene til marinaden og ha de over i posen med kyllingbrystene. La den ligge i marinaden i minst en time, men gjerne 4-5 timer om du har tid! Grilles eller stekes til den er gjennomstekt. La filetene hvile i 5-10 minutter før du skjærer opp i skiver.
CÆSARSALAT:
Del hjertesalatene i to, skyll de godt og legg de i isvann. Legg de på et kjøkkenhåndkle og la de renne av seg. Kutt hjertesalaten i grove biter. Begynn med dressingen. Bland sammen finhakket hvitløk, sitron, akasiehonning, dijonsennep, worcestersaus og finhakket ansjos. Ha så i 250g majones. Jeg har alltid en god majones i kjøleskapet til de dagene jeg ikke orker å lage det fra bunnen av. Bland sammen dressingen til en jevn saus og tilsett revet deilig parmareggio parmesan! Smak til med salt og pepper.
KRUTONGENE:
Skjær opp brødskivene i passe store krutongbiter. Legg de utover en bakepapirkledd form. Bland sammen olje og krydder og vend brødet godt inn i oljen til alt er dekket. Stekes på 200 grader varmluft i 10-15 minutter avhengig av hvilke type brød du bruker og hvor tørt brødet er. Vend på krutongene midtveis i stekingen så alle blir like godt stekt.
Sett sammen salaten. Ta noen ss av cæsadressingen og vend den inn i salaten. Pynt med noen krutonger og skivet parmesan på toppen. Server kyllingen, krutongene, resten av dressingen og ekstra parmesan ved siden av.
NYYYT!
Tips
Jeg liker godt å bruke parmesanstick'en til parmareggio til dette. Både fordi den kan skjæres i tynne deilige flak til toppen av salaten, men fordi den også er lett å rive og gir en god fylde til både dressingen og som topping.