Jeg er vanligvis ikke noe dessertmenneske. 9 av 10 ganger velger jeg forrett over dessert. Min oppfatning er at desserter ofte blir for søte og mektige som avslutning på et godt måltid. Og når jeg ikke har noen egen dessertmage så resulterer det ofte i at jeg blir kvalm i stedet for glad. Derfor ble det en stor utfordring for meg å skulle lage en dessert opp imot dessertkongen!
Ønsket om å ha noe som var friskt, komplekst og uventet. Derfor ble det noen av mine favorittkomponenter sammen med noen nye, uprøvde ideer. Det viste seg å være lurt! Jeg klarte til slutt å dra 10’ern ut av Lise Finckenhagen. Og det på dessert! Da kan jeg ikke bli stort lykkeligere!
Deilig lun, krydret og karamellisert ananas som kommer som et fyrverkeri i munnen. Ananasen blir servert i skjønn forening med en killer marengs, chilikaramell (min favoritt) og en crumble min samboer ber om omtrent en gang i uka!
I denne retten valgte jeg jo å bruke blomster, og det etter jeg har gått hardt ut mot blomsterbruken i programmet! Haha! (Sorry Truls). Men her så jeg mitt snitt til å flette inn blomsten, ikke fordi den er så pen, men fordi den smaker ananas! Hvor kult er ikke det!? Jeg mener alt på tallerken skal ha en funksjon, og derfor valgte jeg å bruke Tunbalderbrå som er en litt stygg, men skikkelig kul blomst med masser av smak!
Nok snakk! Fikk du lyst til å prøve deg på denne desserten? Den er ikke så vanskelig som det ser ut som! Du kan fint finne oppskrift på vanlig marengs også, hvis du heller vil lage det, da det er litt enklere enn italiensk marengs.
Er du heller et kakemenneske? Oppskrifter på kaker finner du her.
Karamellisert ananas med schezuanpeppermarengs, nøttecrumble og chilikaramell!
1 dl yuzujuice/ eplejuice om du ikke får tak i yuzu
2 nellikspiker
2 stjerneanis
1 ss smør
ITALIENSK SCHEZUANMARENGS:
250 g sukker
1 dl vann
4 eggehviter
1 ts sitronsaft
1 ts vaniljepaste
1 ts schezuanpepper
NØTTECRUMBLE:
50 g meierismør
50 g sukker
25 g glukose
50 g peanøtter
50 g cashewnøtter
CHILLIKARAMELL:
100 g sukker
3 ss vann
50 g smør
1 dl kremfløte
1 ts maldonsalt
1 ss chiliflak
PYNT:
1 pakke rød hibiskuste (mort til pulver)
Tunbalderblå
Fersk mynte
Slik gjør du det
Chilikaramell: Bruk en stålkjele, ikke en med teflonbelegg!
Ha i vann og sukker, rør rundt så det er blandet FØR du skrur på platen på middels høy varme (7/8). Ta ut sleiva/slikkepotten av kjelen. Nå skal du ikke røre! Da vil karamellen krystallisere seg. Når det begynner å boble og alt sukkeret er smeltet, vil den få en gyllen brun tone etterhvert. Jo mørkere farge, jo mer bitter blir karamellen. Jeg liker den mellombrun. Men du må følge nøye med, for den brenner seg fort.
Når du har fått ønsket farge på sukkeret, tar du kjelen av platen og tilsetter smør. Nå kan du røre. Sett kjelen tilbake på platen, nå på medium varme, mens du rører til alt er en jevn masse. Ha i fløten litt og litt.
Når alt av fløte er i, skal karamellen få småkoke i 2-3 minutter.
Jo lengre du koker den, jo tykkere blir sausen. Jeg pleier startsett la den koke i 2-4 minutter. Husk at den blir tykkere når den er avkjølt.
Smak til med maldonsalt og chiliflak til slutt.
Marengs: Pisk eggehvitene stive sammen med 50 g av sukkeret og sitronsaft. Bruk lav/medium hastighet på mikseren, da får du pisket inn mer luft. Kok opp resten av sukkeret og vann og la det koke til temperaturen er 120-121 grader (bruk sukkertøytermometer). Hell sukkervannet (sirupen) i en tynn stråle i eggehviten mens du visper på medium hastighet (unngå å treffe vispen). Ikke la sirupen avkjøle før du har den i eggehviten! Pisk så kraftig i ca 10-15 minutter, til marengsen er blitt stiv og blank, og den har fått romtemperatur. Ha i vaniljepaste og schezuanpepper mot slutten. Ha marengsen over i en sprøytepose.
Nøttecrumble: Kokes sammen i to minutter i en kjele, helles over på plate med silikonmatte og stekes videre i ovn på 180 grader til massen har blitt gyllen. Avkjøles og knuses til crumble.
Karamellisert ananas: Skrell ananasen, del den i fire på langs og fjern kjernen. Del vaniljestangen på langs og skrape ut frøene. Lag en sirup ved å smelte sukker til lys karamell og tilsett honning, vaniljefrø, stjerneanis, nellikspiker og eplejuice. Kok det hele ned til sirupskonsistens. Tilsett ananasen i biter og stek til den er mør og godt karamellisert på medium/høy varme. Ha i rom og flambér til alkoholen er kokt bort.
Anrett og server!
Tips
Om du ikke får tak i yuzu smaker du til med 1/2-1 lime sammen med eplejuicen. Yuzu er mye bitrere enn eplejuice, og det er derfor viktig å balansere eplejuicen, slik at ikke desserten blir for søt.
Tunbalderbrå kan sløyfes, men om du ser deg om finnes den over alt i naturen! Det har jeg lært av Truls🤩
Du kan fint finne oppskrift på vanlig marengs også, hvis du heller vil lage det, da det er litt enklere enn italiensk marengs.