Livets kake er etter min mening eplekake. Jeg er av de som er mest glad i å bake kake til andre, men ikke såååå glad i kake selv. Men eplekake, det er noe jeg kan spise mye av! Det er den perfekte miksen av søtt, friskt, krydret og saftig. Det verste som finnes må jo være tørre kaker? Denne kaken her er idiotsikker på den måten at det går ikke an å få den tørr!
Det er noen knep jeg bruker for å unngå tørre kaker. I sjokoladekakeoppskriften min er det kulturmelk, og i eplekakeoppskriften er det creme fraiche og en haug med epler! For skal man lage skikkelig eplekake, nytter det ikke med to stusselige epler, i skiver på toppen! I denne oppskriften er det 6-8 epler! Så kanskje du skal prøve deg på denne? Gå på epleslang hos naboen, svigermor eller der du vet det finnes gode syrlige epler, og smell sammen denne kjempegode eplekaken!
Jeg starter med eplene. Skrell alle eplene og kutt 3 av de i tynne båter slik du ser jeg har brukt på toppen av kaka på bildene over.
Visp sammen sukker og smør til du får en luftig, lett smørkrem. Dette bruker jeg håndmikser til. Pisk inn ett egg av gangen til det er en jevn røre, før du har i creme fraiche og vaniljesukker. Sikt inn mel, kanel, bakepulver og miks dette inn i røra til den blir klumpfri.
Kutt 3 av eplene i veldig fine terninger (du kan også grovraspe de hvis du er utålmodig) og vend disse inn i røra.
Hell røra over i en stor rund springform. Forsiktig træ eplene med den flate siden ned, langs kanten av formen ned i røra og jobb deg innover. Tenk at den skal se ut som kronbladene på en rose. Fortsett til du har kommet inn til midten. Jeg pleier å spare på noen av de tynneste skivene som jeg bruker i midten av "rosen" da disse er lettere å forme uten at de knekker.
Strø over 1-2 ts kanel og 1-2 ss sukker. Stek kaken på 180 grader over/undervarme i 65-80 minutter. (Se tips for forklaring)
Servér gjerne med salt karamellsaus som du finner her!
Tips
Stikk i et grillspyd, tynn kniv eller en kakenål midt i kaken for å se om den er ferdig stekt. Dette varierer veldig fra ovn til ovn og hvor stor springform du bruker.
Min ovn bruker alt fra 65-85 minutter avhengig av hvor raus jeg har vært med eplene og dagsformen til ovnen virker det som. Det viktigste er at det ikke skal henge igjen røre på kakenålen når du tar den opp av formen.