Jeg er veldig glad i å gi bort noen ekstra godt i tillegg til gavene jeg har kjøpt inn til jul. Det gir liksom en følelse av omtanke når du har stått og laget noe på kjøkkenet som du håper andre kan sette pris på! Jeg gir ofte bort rødbetsalat som jeg har lagt ut oppskrift på tidligere. Den finner du her.
Her i heimen elsker vi marmelader og chutneyer! Det er et absolutt must have når vi serverer ost og kjeks, og kjempegodt tilbehør på blant annet burgere, kjøttretter og fast innslag på koldtbord og julefrokoster!
Nå har jeg laget en rødløksmarmelade/chutney med litt julete smaker! Den ble KJEMPEGOD! Hva med å prøve noe nytt denne julen? Da bør du prøve denne! Tagg meg gjerne på instagram hvis du prøver noen av oppskriftene mine. Da blir jeg veldig glad! (og temmelig stolt)
4 dl eplejuice (jeg brukte cevita krydret eplejuice med mye god julesmak)
1 dl god balsamicoeddik
6 ss brunt sukker
1 ts salt
1/2-1 ts knust chili
1 kanelstang
Slik gjør du det
Del opp løken i tynne halvmåner. Altså del løken i to, kutt så opp i skiver. Ha olje i en kjele på middels/høy varme. Stek løken til den blir blank og myk.
Ha så i de resterende ingrediensene og la kjelen stå og koke til vesken er redusert til en tykk marmelade og det nesten ikke er igjen væske. Dette tok ca 45 minutter. Rør innimellom, så ikke løken svir seg. Du kan godt holde igjen litt på saltet og chilien og smake til under veis.
Avkjøl og hell over i glass.
Tips
Får du ikke tak i samme eplejuice som jeg har benyttet kan du gjerne ha i 2 stjerneanis og en ekstra kanelstang. Fjern dette før du heller marmeladen over på glass.
Jeg liker best å bruke "grumsete" eplejuice. Unngå juice fra konsentrat da disse kan bli litt i syrligste laget til denne oppskriften.