Alle kjenner vel på frustrasjonen når spørsmålet “Hva skal vi ha til middag?” kommer. Vi havner ofte i samme tralten, lager det vi har laget hundre ganger før. Kanskje fordi vi vet de rundt bordet liker det, fordi det er lettvint å lage noe man har laget før, og fordi man ikke orker å være kreativ på matbutikken før man skal hjem og lage mat.
Men hva om vi kan ta matvarer vi kjenner til og tilføre en liten vri? Plutselig har du en helt ny middagsrett som forhåpentligvis får samme mottagelsen som jeg fikk i dag. Det gikk ned på høykant! Minstemann gaflet i seg to porsjoner og sa “mmmmm mamma, mer”. Og som en ekstra bonus spiste han fornøyd opp alle grønnsakene! Vinn vinn!
1 pakke nudler (jeg brukte rema's ferske nudler, men her kan du velge din favoritt)
1 pose sukkererter
1 gul paprika
1 rødløk
10-15 små sjampinjonger (kan bruke 3-4 store i stedet for)
1 neve koriander (kan sløyfes)
Slik gjør du det
Fres hvitløk og ingefær i oljen i en stor panne. Tilsett soyasaus og honning og la dette koke opp til det tykner til (1-2 min på medium varme). Ha i kotelettene og stek på begge sider, på middels varme til de er gjennomstekt.
Imens kutter du opp grønnsakene og woker disse i en wokpanne på høy varme. Unngå å varmebehandle for lenge, da du helst vil beholde crunchen i grønnsakene. Kok nudlene som anvist på pakken, og hell av vannet. Ha disse i med grønnsakene i woken.
Når kotelettene er gjennomstekt, heller du av sausen over i woken og vender sausen inn i resten av nudelsalaten.
Smak til med 1/2-1 lime og koriander om du liker dette. Vips, så var du ferdig!
Server kotelettene ved siden av.
Tips
Hvis du ikke liker enkelte av grønnsakene i oppskriften, kan disse fint byttes ut med andre grønnsaker. Bruk fantasien!
Det samme gjelder for proteinet. Er du ikke såå glad i svin kan du bytte det ut med kylling, fisk eller lage den vegetar! Jeg syns woken var like god alene, som med kotelettene!